Tradicionalni trodnevni strukovni susret defektologa – specijalnih edukatora i rehabilitatora Srbije Dani defektologa 2019 održan je na Zlatiboru, u kongresnom centru Hotela Mona, od 21. do 24. februara, gde je centralni deo skupa bila Međunarodna konferencija, sa naslovnom temom „Preventivni, stimulativni i korektivni rad u specijalnoj edukaciji i rehabilitaciji“.
Tim Logopedskog kabineta Logopraxis ove godine je imao aktivno i vrlo zapaženo učešće, jer je master defektolog – logoped Jasmina Malović, u okviru oblasti Zdravstvo i rehabilitacija i logopedske sekcije Društva defektologa izložila istraživačko – stručni rad na temu: „Učestalost govorno-jezičkih problema kod dece predškolskog uzrasta u gradskim i seoskim naseljima“.
Na ovom ozbiljnom istraživačkom projektu tokom 2018. godine, pored Jasmine Malović, aktivno je učestvovao ceo logopedski tim Logopraxisa.
– Tokom 2018. godine, kroz rad na projektu „Logoped u našem vrtiću“ u Predškolskoj ustanovi „Cvetić“ u opštini Knić, kao i kroz saradnju sa četiri privatna vrtića na teritoriji grada Kragujevca, uvek smo najpre vršili logopedsko testiranje mališana predškolskog uzrasta kako bismo dobili ulazne parametre za rad, ali i roditeljima dece koja ne prate govorno-jezičke norme dali pravovremenu informaciju o potrebi za logopedskim radom. Podaci dobijeni kroz ta testiranja dali su nam respektabilan uzorak, jer smo ukupno u cilju ovog istraživačkog projekta ukupno testirali 384 mališana predškolskog uzrasta – objašnjava Jasmina Malović.
Vaš stručni rad i zaključci koje ste izneli na Danima defektologa izazvali su veliku zainteresovanost, ali i podstakli prisutne stručnjake na diskusiju. Po završetku izlaganja zaradili ste i gromoglasan aplauz kolega u prepunoj Sali u okviru oblasti Zdravstvo i rehabilitacija.
– Pohvalila bih najpre tim Logopraxisa koji je zaista ozbiljno i temeljno pristupio ovom istraživačkom projektu, zbog čega sam jako ponosna na sve koji su u njemu učestvovale, a meni je pripala čast i obaveza da izložim zajednički rad. Što se reakcija tiče, pretpostavljam da su kolege i koleginice prepoznale naš uloženi trud, ali i sistematičnost i ozbiljnost u obradi teme. Iz poštovanja i odgovornosti koju gajimo prema logopedskoj struci, odavno je naš stav da nećemo aktivno učestovati na ovakvim skupovima dok ne budemo zaista imali šta da kažemo. Takođe, pretpostavljam da je će im i i zaključci do kojih smo došli na osnovu ovog istraživanja koristiti u radu, naročito kada budu upozoravali kako roditelje, tako i relevatne institucije i opštine na rastući problem i povećani broj dece sa govorno-jezičkim problemima – ističe Jasmina Malović.
Možete li nam ukratko izneti najbitnije zaključke?
– U stručnim krugovima opšte je prihvaćeno mišljenje da je savremen, brz način života, učestalo i sve trajnije izlagajne malim ekranima i multimedijalnim sadržajima ostvarilo negativan uticaj na pravilan razvoj govora kod dece. Takođe, svima je poznato da različita „brzina“ života u selu i gradu, pa je jedan od bitnijih zaključaka ovog istraživanja da različiti uslovi i stilovi života utiču i na učestalost govorno-jezičkih problema kod mališana predškolskog uzrasta. Konkretno, istraživanje je pokazalo da je niži procenat dece sa govorno-jezičkim problemima u naseljima seoskog i prigradskim naseljima ruralnog tipa (54,40%) u odnosu na decu koja žive u gradskoj sredini (61,94%). Ovde treba uzeti u obzir i da je deci u gradskoj sredini bila dostupnija pomoć logopeda, pa bi razlika verovatno bila i veća da su u opštini Knić imali podjednako dostupnu pomoć.
Iako postoji razlika, a podaci su u oba slučaja vrlo zabrinjavajući.
– Naravno da je zabrinjavajuće, na šta logopedska struka uporno upozorava javnost, pre svega one koji bi svojim odlukama mogli da utiču na to. Nama će mnogo više značiti u radu to što ćemo moći da se sa konkretnim podacima i statistikama obratimo roditeljima, jer na kraju krajeva oni su najviše zainteresovani za svoje mališane. Mi u našem radu pominjemo da je 1991. godine samo 12% dece imalo potrebu za intervencijom logopeda, dok je sada taj broj višestruko veći. Pre desetak godina Institut za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora je takođe sproveo istraživanje, po kojem je 63% dece imalo govorno-jezičke probleme, a naši podaci iz Šumadijskog okruga ne odstupaju značajno od njihovih. Drugačiji način života, sve manje posvećenog vremena deci, očigledno negativno utiču na razvoj dece, a jako je bitno i da roditelji prihvate sugestije stručnih lica, što nije uvek slučaj – zaključila je Jasmina Malović.
Da li su Dani defektologa i ove godine, prema vašem mišljenju, opravdali očekivanja?
– Radi se o najozbiljnijem i sveobuhvatnom naučno-stručnom skupu, sa ozbiljnim međunarodnim učešćem, koji organizuju Društvo defektologa Srbije i beogradski Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, uz profesionalnu izvršnu organizaciju PM plusa. Lično sam i prethodnih godina ispratila sva okupljanja defektologa, a logopedsku sekciju kao deo organizacionog tima uspešno vodi i svake godine čini sve zanimljivijom koleginica Milka Leković. Sva plenarna izlaganja, stručni i istraživački radovi, poster prezentacije, primeri dobre prakse i radionice su organizovani u više sala, pa je nekad i problem stići na svako od onih koje biste kao zainteresovan stručnjak želeli da ispratite. Tim Logopedskog kabineta Logopraxis je ove godine bio najbrojiniji ikada, čak šestoro nas je na Zlatiboru provelo ukupno četiri dana, pored celog logopedskog sastava, prisutan bio i izvršni direktor kabineta, što je, pored nesumljivih benefita u vidu stručnog usavršavanja, značilo i sa aspekta team building-a.
U narednim danima na zvaničnom sajtu Logopedskog kabineta Logopraxis www.logopraxis.rs biće objavljen stručni rad „Učestalost govorno-jezičkih problema kod dece predškolskog uzrasta u gradskim i seoskim naseljima“.
Pogledajte i našu galeriju sa ovog događaja.