
Prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije mucanje se definiše na sledeći način: „Govor osoba koje mucaju karakteriše često ponavljanje ili produžavanje slogova, glasova ili reči, ili, pak, često oklevanje ili pauze koje prekidaju ritmičnost govora”.
Mnogi se obeshrabre kada im logoped kaže da se mucanje ne može izlečiti, već se samo može staviti pod svesnu kontrolu. Međutim, bezbroj je primera onih koji su upravo na taj način uspeli da se izbore sa svojim problemom, pa čak i da budu vrlo uspešni u svojim profesijama.
Najbolji primer za to su poznate ličnosti, glumci, pevači, političari, istorijske ličnosti poput: Brusa Vilisa, Merlin Monro, Tajgera Vudsa, Vinstona Čerčila, Samjuela L. Džeksona, engleskog kralja Džordža IV, po kojem je snimljen film Kraljev govor (The King’s Speech) i mnogo drugi…
- Šta izaziva mucanje?
Postoje razne teorije o uzrocima nastanka mucanja, ali se u osnovi mucanje javlja i nastaje kao posledica dve grupe faktora:
1. Genetske predispozicije
Statistike pokazuju da 68% osoba koje mucaju imaju još nekog člana porodice sa takvom vrstom problema. Genetska predispozicija, udružena sa socijalnim fakorima, najčešće predstavlja okidač za pojavu mucanja.
2. Socijalni faktori
U socijalne faktore koji utiču na pojavu mucanja ubrajamo uticaj okoline, prevelike zahteve koji se postavljaju pred dete, emocionalna nestabilnost deteta, strahovi, neprilagođeni i nedosledni stavovi u vaspitanju roditelja.
- Kako se ispoljava mucanje?
- klonični grč i on se ispoljava ponavljanjem glasova i slogova. Na primer: p-p-p-patka, pa-pa-pa- patka, m-m-m-mama, ma-ma-ma-mama. Ova vrsta grča traje od 0,1-1 sek.
- tonični grč po pravilu je dugotrajan i intenzivan. Ako se javi pre početka govora, vide se bezglasni pokušaji progovaranja ( otvaranje i zatvaranje usta). Ako se javi u toku govora ispoljava se tako što prekida tok govora, a grč traje duže od 1 min. Tonični grč se javlja kod osoba kod kojih je mucanje izrazito prisutno.
minimalno traju tretmani osoba koja imaju problem sa mucanjem
- klono-tonični grč se ispoljava kod mucanja teškog stepena. Kod ovih osoba grč se javlja na početku reči u obliku ponavljanja, zastajkivanja ili pauze. Mogu da se jave u sredini i ređe na kraju reči. Na primer: mam-a-a-a, ča-ššš-aaa.
- Dijagnostika mucanja
Tokom testiranja vrši se i procena težine govornih smetnji, ali i emocionalnog stanja deteta ili osobe koja muca.
Takođe, posmatraju se i prate motorna i fiziološka obeležja govornog poremećaja, disanje i psihosomatske reakcije, posle čega se pristupa tretmanima mucanja.
- Kako mucanje staviti pod kontrolu?
U nasem kabinetu, jedini u Kragujevcu, u tretmanima se primenjuje izvorna metoda prof. dr Cvetka Brajovića “Svesna sinteza razvoja”. Metoda je kompleksna, sveobuhvatna i temeljna i važi za najefikasniju i najprimereniju u tretmanima mucanja, ne samo u Srbiji i Regionu, već i u brojnim zapadno-evropskim državama.
U našem kabinetu se tehnike ove metode koriste u izvornom obliku, a primenjuje se kako u radu sa decom, tako i sa odraslim osobama, koje ovaj problem nisu rešili dugi niz godina.
Svi naši logopedi su obučeni za primenu metode Svesne sinteze razvoja u Zavodu za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju “Prof. dr Cvetko Brajović” u Beogradu, gde su tokom rada istu učili pod direktnim stručnim nadzorom i mentorstvom mr sci Budimirke Simić Ružić (stručna oblast mucanje kod dece), Darinke Šoster (stručna oblast mucanje kod odraslih) i Jelene Tadić (stručna oblast mucanje kod dece školskog i srednješkolskog uzrasta), koje važe za najistaknutije stručnjake u tretmanima mucanja ne samo u Srbiji, već i u regionu.
- Metoda “Svesne sinteze razvoja”
Delovi ove metode prihvaćeni su u logopedskoj praksi i koriste se i u zemljama Evropske unije, u Nemačkoj, Irskoj, Italiji, Grčkoj…
Metoda se sprovodi u tri faze. Pacijent, kroz primenu metode ovladava raznim tehnikama kao što su tehnike pevanje, tehnika promene ritma i tempa u govoru, tehnika disanja, tehnika šumova itd. U drugoj fazi metode, ovladane tehnike se primenjuju na razvoj sposobnosti čitanja bez teškoća. A, treća faza je završni deo terapije u kojoj pacijent govor stavlja pod svoju svesnu kontrolu.
Dužina lečenja zavisi od ličnosti koja se angažuje, od snage volje, od emocionalnog stanja i doslednosti primene terapijskih modela. Kod dece mladjeg uzrasta uspeh tretmana zavisi od upornosti, doslednosti i podrške roditelja, da pomognu detetu da prevaziđe smetnje u govoru.
Zanimljivo je da je metoda “Svesne sinteze razvoja”, kao i značajni rezultati koje je postigla u terapijama i lečenju mucanja, podstakla naučne institucije SAD da zajedno sa tvorcem metode prof. dr Cvetkom Brajovićem sačine projekat studije koju je u dogovoru sa zavodom za međunarodnu tehničku i naučnu saradnju Saveznog izvršnog veća SFRJ finansirala vlada SAD.
Metoda svesne sinteze razvoja je građena i razrađivana kroz duži period, da bi bila konačno oformljena u oblik u kojem se danas primenjuje.
Na međunarodnoj naučno-stručnoj konferenciji “Poremećaji fluentnosti”, koju je u Beogradu organizovalo Udruženje logopeda Srbije, “Svesna sinteza razvoja” je od strane stručne javnosti dobila još jednu potvrdu kvaliteta i ekskluzivnosti u zemljama bivše Jugoslavije. Pored izlaganja o drugim metodama i tehnikama, većina stručnjaka se složila da je upravo metoda “Svesne sinteze razvoja” jedina koja je sveobuhvatna i najtemeljnija, kao i da daje najbolje osnove osobama koje mucaju da se izbore sa problemom.
Logopedski kabinet Logopraxis je veliki broj preporuka zaslužio upravo zahvaljujući velikom napretku i očiglednim poboljšanjem u govoru dece i odraslih koji su sa našim logopedima radili po izvornoj metodi “Svesne sinteze razvoja”.
- Moguće posledice ukoliko se mucanje ne tretira na vreme
Vršnjaci često dete koje muca ismevaju i odbacuju iz društva, ignorišu, izbegavaju, što za posledicu ima pojačavanje osećanja manje vrednosti.
U slučaju netretiranja mucanja, moguće je da dođe i do potpune nemogućnosti govora, usled grčeva govornih organa.
Pročitajte i druge naše tekstove o mucanju:
Saveti za nastavnike – kako pomoći učeniku koji muca?
Mucanje centralna tema skupa logopeda Srbije
Emisija o mucanju na televiziji OBN (Video)