Završena je dvodnevna naučno stručna konferencija „Poremećaji fluentnosti“, koju je organizovalo Udruženje logopeda Srbije, a koja je održana u hotelu „Park“ u Beogradu tokom 27. i 28. maja. Posle učešća na Danima defektologa 2015. i 2016. godine, kao i ranijim stručnim okupljanjima u organizaciji Udruženja logopeda Srbije, Logopedski kabinet Logopraxis Kragujevac je nastavio sa praksom kontinuiteta praćenja stručnih edukacija i najnovijih trendova iz oblasti logopedske i defektološke struke, pa je i na ovom skupu imao predstavnika.
Na pregled kod logopeda već posle 6 meseci
Skup logopeda bio je izvanredna prilika da se prodiskutuje na temu prevencije ne samo poremećaja fluentnosti, već i govorno-jezičkih poremećaja generalno.
Kako tokom predavanja prof dr sc Nade Dobrote, tako i u diskusiji, ali i neformalnim razgovorima između izlaganja, svi odreda su se složili da je za prevazilaženje mucanja prevencija izuzetno značajna. Jako je bitno da se po pitanju govorno-jezičkog razvoja dete redovno prati, još od najranijeg doba, da bi logopedi morali da budu desna ruka pedijatrima. Rana detekcija problema značajno utiče na prognozu savladavanja poteškoća, bio je opšti zaključak prisutnih stručnjaka.
U vezi sa tim date su i konkretne preporuke da bi prvi logopedski pregled trebalo da se odradi već sa bebom od 6 meseci, da bi tom prilikom trebalo da se uzme anamneza, a da se zatim dete prati na svakih 6 meseci do 3 godine života. Već na prvom pregledu, na osnovu anamneze, moguće je utvrditi da li dete poseduje neki riziko faktor i predispoziciju za govorno-jezički poremećaj, a samim tim i da li je potrebno da se češće vrši kontrola. Od treće godine, pa do polaska u školu dete bi trebalo prekontrolisati jednom godišnje. Ako bi se dete pratilo na ovaj način, vrlo je verovatno da bi se problem primetio pre nego što se iskomplikuje i pređe u tešku formu.
Nijedno mucanje se ne sme zanemariti
Uočeno je i da se neretko dešava da se mucanja zanemaruju u pojedinim zdravstvenim ustanovama čak i kada se roditelji jave sa uočenim problemom.
Kao veoma veliki problem istaknuto je zapažanje da se u Domovima zdravlja neretko dešava da se roditeljima savetuje da sačekaju određeni period, da će mucanje samo od sebe da prođe. Zaključak sa kojim su se svi složili je da ako se roditelji jave, onda to znači da problem već postoji, odnosno ne sme se zanemariti, već treba krenuti sa tretmanima. To je i pravi put da se ne dozvoli da dete iz blaže pređe u težu formu mucanja. Jasno je da fiziološko mucanje postoji, ali se čak ni ono ne sme zanemariti, jer sve češće se dešava da i ono prerasta u pravo mucanje, ako se dete ne podvrgne tretmanima na vreme.
Metoda Svesne sinteze razvoja najtemeljnija
Metoda Svesne sinteze razvoja, koju je razvio prof dr Cvetko Brajović, a koju u Kragujevcu u izvornom obliku primenjuju jedino terapeuti u kabinetu Logopraxis, dobila je na ovom skupu logopeda još jednu potvrdu kvaliteta i ekskluzivnosti u zemljama bivše Jugoslavije. Pored izlaganja o drugim metodama i tehnikama, većina stručnjaka se složila da je upravo metoda Svesne sinteze razvoja jedina koja je sveobuhvatna i najtemeljnija, kao i da daje najbolje osnove osobama koje mucaju da se izbore sa problemom.
Zanimljiva je bila priča dr sc Suzane Jelčić Jakšić, logopeda iz Hrvatske (prim. aut. Klinika za dječje bolesti Zagreb), koja je mucala. Upravo je ona govorila kakvi su bili njeni počeci i problemi sa mucanjem, a na svom ličnom primeru pokazala koliko je metoda Svesne sinteze razvoja uspešna. Reči profesora Brajovića da je izlečeni pacijent onaj koji može da pomogne drugome koji muca je i motivisalo da upiše fakultet, izleči sebe i danas pomaže drugima sa sličnim problemima.
O metodi Svesne sinteze razvoja govorilo je nekoliko stručnjaka, a posebno je zanimljivo bilo izlaganje Darinke Šoster, logopeda iz Zavoda za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju „Prof. dr Cvetko Brajović“ čije je izlaganje bilo na temu „Primena metode Svesne sinteze razvoja u stacionarnom tretmanu osoba koje mucaju“. Logoped Darinka Šoster važi za vrhunskog stručnjaka i jedan od onih od kojih su metodu učili logopedi iz kabineta Logopraxis, a značaj i efekat Svesne sinteze razvoja je prikazala kroz primer grupe od 15 pacijenata koji su boravili 15 dana u stacionaru „Lipovica“:
– Darinka Šoster je nagrađena aplauzom svih prisutnih kada je iznela govorni status jednog momka, koji je imao izuzetno tešku formu mucanja. Razlika između njegovog govornog statusa kada je došao i poslednjeg dana stacionarnog tretmana, posle svakodnevnog napornog rada bila je zaista itekako primetna i dala je još jednu potvrdu kako primena metode Svesne sinteze razvoja zaista može da preporodi čoveka sa problemom mucanja.
Porodični odnosi kao okidač mucanja
Posebno zanimljiv je bio i rad mr. sci Budimirke Simić-Ružić, takođe logopeda i psihoterapeuta iz Zavoda za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju „Prof. dr Cvetko Brajović“. Specifičnost njenog prikazanog rada na temu „Porodične karakteristike dece koja mucaju – terapijski i forenzičke implikacije“ je što je logopedsku stručnost i praktičnu primenu metode Svesne sinteze razvoja u tretmanima dece sa problemima mucanja, spojila sa znanjem i iskustvom koje je stekla kao porodični psihoterapeut.
Ispitivanjem koje je obuhvatilo 79 porodica sa decom uzrasta od 3 do 6 godina, mr. sci Budimirka Simić-Ružić je došla do nedvosmislenog zaključka da porodica kao embrion socijalne organizacije, vrednosni stavovi, obrasci ponašanja, način komunikacije u njoj i slično, mogu da ispolje uticaj i budu okidač za pojavu mucanja kod dece koja za to imaju genetsku predispoziciju.
Međunarodni karakter ove konferencije, pored pomenute dr sc. Suzana Jelčić Jakšić, dali su i gosti iz gotovo svih država bivše Jugoslavije, a u ulozi predavača su još bili: prof.dr sc. Senka Sardelić (Edukacijsko rehabilitacijski fakultet, Sveučilište u Zagrebu), dr sc. Silvana Filipova (Zavod za rehabilitacija na sluh, govor i glas, Skoplje) i Vlasta Podbrežnik (Društvo za pomoć osobama sa govornim smetnjama Vilko Mlazi, Ljubljana).
Jedino sto mogu je da pohvalim metodu Svesne sinteze, jer je meni licno jako pomogla. Dugo sam vremena izgubila na radu na dve tehnike, pre svega na Svarcovoj metodi kod koje se koristi pasivni izdah jer su mi govorili da ima preko 90% uspesnosti, sto je potpuna laz i cist lazni marketing. Zatim sam u kracem periodu pokusavala sa MIG tehnikom, ali mi ni to nije pomoglo da uspostavim punu kontrolu nad svojim govorom. Sveukupno sam izgubila tri godine vezbajuci tim metodama. Posle toga, posvetila sam se radu u Zavodu, gde sam cak i radila sa jednom od vasih logopedica dok je tada bila pripravnica tu i vec posle nekoliko meseci moj govor je bio znacajno bolji. To me je ohrabrilo da nastavim i posle godinu i po dana, sada gotovo da nemam smetnje i mnogo lakse prolazim kroz razlicite zivotne situacije. Nazalost, prvo sam naletela na logopede koji su me ubedjivali da je Svesna sinteza slabo uspesna, da je disanje iz te tehnike kontraproduktivno, a da zapravo samo Svarcova metoda pomaze. Bolje da ne pisem sta sada mislim o tim logopedima. Na licnom iskustvu, kao i jos jedne devojke koja je sa mnom u istom tom periodu trazila resenje problema, tvrdim da sam samo izgubila vreme sa svarcovom tehnikom pasivnog izdaha. Nazalost, medju vama logopedima postoji veliki broj onih kojima je samo stalo do novca, pa zato predlazu metode poput svarcove, koje ili nisu uspesne, ili vecina logopeda u Srbiji ne zna da ih dobro sprovodi. Ne znam sta je u pitanju, ali u mom slucaju i slucaju jos nekoliko osoba koje mucaju, ona nije imala gotovo nikakav efekat i svi smo se sada prebacili na Svesnu sintezu i prezadovoljni smo. Zao mi je samo izgubljenog vremena.